Kezdőlap » Kutatás » Gazdaságföldrajz és regionális politika » Publikációk

 

Gazdaságföldrajz és regionális politika - Publikációk



 

 

Sass Magdolna-Czakó Veronika-Bakács András: Több, mint beszállítók? A hálózatosodás lehetőségei a háztartásigép-gyártásban Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon
ICEG EC Munkafüzet 17.
(2006. július)

A hazai háztartásigép-gyártásban megfigyelhető vállalati hálók feltérképezése, a beszállító vállalatok legfontosabb jellemzőinek vizsgálata tanulsággal szolgálhat arra vonatkozóan, hogy melyek azok a tényezők, amelyek egy külföldi részvételű vállalat helyi gazdaságba való erőteljesebb integráltságát, a helyi hozzáadott érték gyarapítását elősegítik.

Czakó Veronika: Vállalati klaszterek Magyarországon
ICEG EC Vélemény XXVI.
(2006. május)

A rövid tanulmány célja a klaszterek fogalmának elméleti bemutatása, és a klaszteresedés magyarországi tendenciáinak felvázolása.

Ács Barnabás - Bató Márk - Bartha Attila - Bilek Péter - Bokor László - Czakó Veronika - Gáspár Pál (szerk.) - Jaksa Renáta Anna - Pogátsa Zoltán - Pellényi Gábor - Sass Magdolna: Versenyképességi koncepció
ICEG EC Munkafüzet 11.
(2005.)

A tanulmány egy olyan versenyképességi koncepciót vázol fel, amely meghatározza a hazai gazdaságban a tartós növekedés tényezőit és azon gazdaságpolitikai eszközöket és feltételeket, amelyek segítenek ezek kiaknázásában.

Németi Tamás: Verseny az élelmiszer-vertikumban
ICEG EC Munkafüzet 8.
(2005. március)

A tanulmány az élelmiszervertikum, azaz az élelmiszer-termékpálya három többé-kevésbé jól elkülöníthető, egymásra épülő szegmensével (agrártermelés, élelmiszer-feldolgozás, kiskereskedelem) foglalkozik. E három egymásra épülő struktúra és a köztük levő vertikális illetve horizontális kapcsolat a versenypolitika szempontjából egyedi sajátosságokat mutat.

Kertész Krisztián:
Felzárkóznak-e a kevésbé fejlett országok az Európai Unióban...?
(2003. május)

A tanulmány bemutatja, hogy az Európai Unióban létezik-e a nemzetgazdaságok és a régiók között reálkonvergencia-folyamat, azaz érvényesül-e hosszútávon az a tendencia, mely értelmében a kevésbé fejlett országok és régiók jövedelemszintje idővel felzárkózik a fejlettebbek jövedelemszintjéhez. A tanulmány megkísérel következtetéseket levonni a tekintetben is, hogy vajon milyen folyamatok várnak Magyarországra az EU-csatlakozás után, valamint milyen gazdaságpolitikai intézkedésekkel lehet elősegíteni Magyarország egészének és elmaradottabb régióinak felzárkózását.