Kezdőlap » Kutatás » Növekedés és versenyképesség » Publikációk

 

Gazdasági növekedés és versenyképesség - Publikációk



 

 

Gáspár Pál: A hazai régiók versenyképességi lehetőségei: A versenyképességi koncepció regionális vetülete
ICEG EC Munkafüzet 12.
(2005. december)

A tanulmány a hazai régiók versenyképességét alakító tényezőket, a versenyképesség növelése érdekében megteendő lépéseket, valamint az Európai Unió által nyújtott források felhasználásának szempontjait vizsgálja.

Borkó Tamás: A növekedés és versenyképesség empirikus tapasztalatai két távol-keleti és egy dél-amerikai ország alapján
ICEG EC Vélemény XXV.
(2005. december)

A tanulmány három gyorsan növekvő feltörekvő gazdaság (Chile, Dél-Korea és Szingapúr) felzárkózásának és növekedésének tényezőit vizsgálja.

Sass Magdolna: A növekedés és versenyképesség empirikus tapasztalatai három átalakuló ország példáján
ICEG EC Vélemény XXIV.
(2005. december)

A tanulmány három átalakuló gazdaság (Csehország, Észtország és Szlovénia) tapasztalatait elemzi a versenyképesség tényezőinek alakulását és a gazdaságpolitikai lépéseket illetően.

Pellényi Gábor: A magyar gazdaság versenyképessége nemzetközi versenyképességi jelentések tükrében
ICEG EC Vélemény XXIII.
(2005. december)

A tanulmány bemutatja miképpen alakult a hazai gazdaság relatív versenykéepsségi pozíciója a nemzetközi versenyképességi elemzések fényében.

Bilek Péter: Növekedés és versenyképesség - három kohéziós ország és Olaszország empirikus tapasztalatai
ICEG EC Vélemény XXII.
(2005. december)

A tanulmány a Lisszaboni Stratégia első öt évét értékeli, figyelembe véve a világgazdasági környezet teljesítményét és az EU országok közötti különbségeket. Következtetésként olyan gazdaságpolitikai ajánlások fogalmazódnak meg, amelyek lényegében és hosszú távú szemléletben befolyásolnák a lisszaboni csúcs által megfogalmazott célok megvalósulását.

Borkó Tamás: Számvetés Lisszabon után öt évvel
ICEG EC Vélemény XIX.
(2005. december)

A tanulmány a Lisszaboni Stratégia első öt évét értékeli, figyelembe véve a világgazdasági környezet teljesítményét és az EU országok közötti különbségeket. Következtetésként olyan gazdaságpolitikai ajánlások fogalmazódnak meg, amelyek lényegében és hosszú távú szemléletben befolyásolnák a lisszaboni csúcs által megfogalmazott célok megvalósulását.

Ács Barnabás - Bató Márk - Bartha Attila - Bilek Péter - Bokor László - Czakó Veronika - Gáspár Pál (szerk.) - Jaksa Renáta Anna - Pogátsa Zoltán - Pellényi Gábor - Sass Magdolna: Versenyképességi koncepció
ICEG EC Munkafüzet 11.
(2005.)

A tanulmány egy olyan versenyképességi koncepciót vázol fel, amely meghatározza a hazai gazdaságban a tartós növekedés tényezőit és azon gazdaságpolitikai eszközöket és feltételeket, amelyek segítenek ezek kiaknázásában.

Halász Anita-Gáspár Pál-Somogyi Ádám: Az uniós támogatások és a gazdaság abszorpciós kapacitása
ICEG EC Munkafüzet 10.
(2005. május)

A tanulmány azt elemzi, hogy milyen tényezők befolyásolják az abszorpciós kapacitás alakulását egy kis nyitott gazdaságban és milyen tényezők alakítják majd a hivatalos és magánforrások felszívását a hazai gazdaságban.

Németi Tamás:
Verseny az élelmiszer-vertikumban
(2005. március)

A tanulmány az élelmiszervertikum, azaz az élelmiszer-termékpálya három többé-kevésbé jól elkülöníthető, egymásra épülő szegmensével (agrártermelés, élelmiszer-feldolgozás, kiskereskedelem) foglalkozik. E három egymásra épülő struktúra és a köztük levő vertikális illetve horizontális kapcsolat a versenypolitika szempontjából egyedi sajátosságokat mutat.

ICEG EC:
Versenyképesség és államháztartás
(2005. március)

Az ICEG Európai Központ friss tanulmánya szerint erőteljes és sok csatornán keresztül érvényesülő negatív hatást gyakorol az államháztartás szerkezete, egyensúlyi pozíciója a magyar gazdaság versenyképességére.
A gazdaság versenyképességét az államháztartás oldaláról csak olyan lépésekkel lehet javítani, amelyek egyszerre járulnak hozzá a deficit és adósság csökkentéséhez, az újraelosztás szelektív mérsékléséhez és az alrendszerek hatékonyabb működéséhez.

Bató Márk:
Versenyképesség az Európai Unióban
(2005. február)

A szerző a Véleményben a régiók és nemzetgazdaságok versenyképessége érdekében tett mesterséges külső (állami) beavatkozással kapcsolatos közgadasági megközelítéseket ismertetve megfogalmazza saját álláspontját, kiemelve azokat a legfontosabb szempontokat, amelyek iránymutatásként szolgálhatnak a versenyképesség javítását célul kitűző gazdasági szereplők (vállalatok, kormányzat és egyéb szereplők) számára az egyes lépések többszörösen összetett hatásai között.
Az írás amellett, hogy rámutat arra, hogy milyen kritériumoknak kell megfelelnie a versenyképességet ténylegesen javító lépéseknek, utal arra is, hogy melyek azok a tipikusnak mondható tévutak, amelyekre az érintettek gyakran rátévednek. A későbbi megállapítások mind azt az alapvetőnek tekinthető szempontot húzzák alá, hogy a versenyképesség javítása az egyes gazdasági szereplők fokozott együttműködését igényli.

Gáspár Pál:
A GMU-csatlakozás és az első évek tapasztalatai a kohéziós országokban
(2004. december)

A csatlakozást megelőző nominális és reálkonvergenciát és az euró-övezeten belüli fejlődést illetően a közép-kelet-európai országok számára a legtöbb tanulsággal a meglévő eltérések ellenére a kohéziós országok szolgálhatnak. A tanulmány a nominális és reálkonvergencia folyamatát elemzi a kohéziós államokban, bemutatva milyen időbeli dinamikával zajlott a nominális kritériumok teljesítése és ezt miképpen kísérte a reál-konvergencia folyamata. Ezt követően röviden bemutatja azokat a különbségeket, amelyek az újonnan csatlakozott és kohéziós államok között vannak, amelyek árnyalják a kohéziós államok tapasztalataiból levonható és átvehető következtetéseket.

Pál Gáspár - Oleg Zamulin - Lúcio Vinhas de Souza:
Financial Sector Development in the Future EU Member States and Russia
(2004. május)

Bilek Péter:
The Ten Members and the Single European Market
(2003. december)

A bővítés előtti utolsó "országjelentésekben" az Európai Unió felmérte, hogy hogyan állnak a csatlakozás előtt közel fél évvel az új tagok, mennyiben sikerült teljesíteni az előttük álló feladatokat, illetve hol maradtak hiányosságok. A vélemény az egységes belső piachoz kapcsolódó hiányosságokat kívánja megvizsgálni, és az ebből adódó következtetéseket ismerteti.

Gáspár Pál - Halász Anita - Tóth Máté:
A magyar beteg. Makrogazdasági problémáink okai, eddigi kezelése és a lehetséges gyógymód
(2003. augusztus)

Az ICEG Európai Központ tanulmánya hármas céllal készült: árnyalt diagnózis készítése a magyar gazdaság állapotáról, az elmúlt időszakban követett gazdaságpolitika és a 2003-2004-re meghirdetett gazdaságpolitikai kiigazítás értékelése, valamint szempontok megfogalmazása a kutatóközpont által kívánatosnak tartott 2004-es kiigazításhoz és a középtávú, a GMU-tagsághoz vezető stratégiához.

Gáspár Pál:
A hazai gazdaság versenyképességének változása közép-európai összehasonlításban
(2003. július)

Gáspár Pál:
Növekedés és egyensúly: a szükséges fordulat(ok)
(2002. szeptember)