Kezdőlap » Kutatás » Makrogazdaság » Publikációk

 

Makrogazdaság - Publikációk



 

 

Gáspár Pál: A hazai régiók versenyképességi lehetőségei: A versenyképességi koncepció regionális vetülete
ICEG EC Munkafüzet 12.
(2005. december)

A tanulmány a hazai régiók versenyképességét alakító tényezőket, a versenyképesség növelése érdekében megteendő lépéseket, valamint az Európai Unió által nyújtott források felhasználásának szempontjait vizsgálja.

Wisniewski Anna: A nominális és reálkonvergencia alakulása a négy visegrádi országban
ICEG EC Munkafüzet 9.
(2005. június)

Az elemzés a "visegrádi négyeket", vagyis a Csehország, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia alkotta csoport fejlődését vizsgálja, melyek mind a kiinduló feltételrendszer, mind az alkalmazott gazdaságpolitikai-mix szempontjából hasonló pályán haladnak, s kiváló összehasonlítási alapot kínálnak a többi újonnan csatlakozóval, vagyis a Balti-államokkal, illetve Szlovéniával szemben

Bokor László - Pellényi Gábor:
Foreign Currency Denominated Borrowing in Central Europe: Trends, Factors and Consequences
(2005. február)

A tanulmány a külföldi valutában deniominált kölcsönfelvétel tapasztalatait vizsgálja Csehországban, Magyarországon, Lengyelországban és Szlovákiában. Bár a négy Visegrádi országban a gazdasági fundamentumok hasonólak, a valutaalapú hitelezésben tapasztalt szignifikáns különbségeknek eltérőek a hosszú távú hatásai.

Gáspár Pál:
A forint erősödése: okok, hatások és lehetséges alternatívák
(2004. december)

Az elemzés a forint 2004-ben bekövetkezett erősödését kiváltó tényezőket elemzi, bemutatva, hogy a nemzeti valuta árfolyamának felértékelődése nem csak Magyarországot jellemző folyamat régiónkban. A tanulmány értékeli a felértékelődés makrogazdasági hatásait is, különös tekintettel az ezzel kapcsolatosan gyakran hallható véleményekre. Végezetül a tanulmány felvázolja a forint árfolyamának rövid távú alakulásával kapcsolatos alternatívákat.

Gáspár Pál:
A GMU-csatlakozás és az első évek tapasztalatai a kohéziós országokban
(2004. december)

A csatlakozást megelőző nominális és reálkonvergenciát és az euró-övezeten belüli fejlődést illetően a közép-kelet-európai országok számára a legtöbb tanulsággal a meglévő eltérések ellenére a kohéziós országok szolgálhatnak. A tanulmány a nominális és reálkonvergencia folyamatát elemzi a kohéziós államokban, bemutatva milyen időbeli dinamikával zajlott a nominális kritériumok teljesítése és ezt miképpen kísérte a reál-konvergencia folyamata. Ezt követően röviden bemutatja azokat a különbségeket, amelyek az újonnan csatlakozott és kohéziós államok között vannak, amelyek árnyalják a kohéziós államok tapasztalataiból levonható és átvehető következtetéseket.

Pellényi Gábor:
Electricity Import Opportunities for Hungary
(2004. december)

A tanulmány célja a lehetséges importforrások vizsgálata a szomszédos országokban, és ennek kapcsán a következő kérdések megválaszolása: támaszkodthat-e Magyarország még inkább az energiaimportra, az évtized végéig mely országokból, milyen mennyiségben és költségek mellett importálható villamos energia Magyarországra, illetve miként járulhat hozzá a villamosenergia-import a hazai árampiac liberalizációjának sikeréhez.

Borkó Tamás:
A Stabilitási és Növekedési Egyezmény relevanciája és gazdaságpolitikai jelentősége Magyarország számára
(2004. június)

A tanulmány a Stabilitási és Növekedési Egyezményt, annak pozitív és negatív elemeit, a szabályozás kapcsán megjelenő reformjavaslatokat és a fiskális szabályozás Magyarországi aktualitását taglalja.

Bilek Péter:
A korábbi bővítések tapasztalatai Magyarország számára: a külkereskedelem
(2004. június)

Bilek Péter elemzése áttekinti a külkereskedelmi folyamatok alakulását a kohéziós államokban az Európai Unióhoz történő csatlakozásukat követően. A tanulmány - összevetve a kohéziós államokat hazánkkal - a korábbi tapasztalatok alapján következtetéseket fogalmaz meg a hazai külkereskedelemben a csatlakozást követően várható folyamatokat illetően.

Bebesy Dániel:
AZ ERM II: Horgony vagy célpont
(2004. június)

A tanulmány az euró-övezeti tagság előfeltételének tekintett ERM-II rendszer működését, az ERM-II-be történő belépésből származó előnyöket és költségeket elemzi. Az elemzés az árfolyampolitikával kapcsolatosan szerzett regionális tapasztalatok értékelését követően kitér a nominális és reálkonvergencia vizsgálatára, az ERM-II rendszeren belül érvényesülő átváltásokra, a sikeres ERM-II tagság előfeltételeinek elemzésére. Végezetül rövid áttekintést ad az újonnan csatlakozott gazdaságok GMU-ba történő integrációval kapcsolatos stratégiájáról.

Czakó Veronika:
Az inflációs célkitűzéses monetáris politikai rendszer működése Brazíliában
(2004. június)

A tanulmány az inflációs célkitűzés rendszerének bemutatását követően elemzi a rendszer működésének brazíliai tapasztalatait, különös tekintettel az intézményi környezetre, a jegybank és a fiskális hatóság közötti együttműködésre, a rendszer technikai paramétereire. A braziliai tapasztalatok alapján a tanulmány tanulságokat fogalmaz meg az inflációs célkitűzés hazai alkalmazását illetően.

Gáspár Pál - Halász Anita - Lepp-Gazdag Anikó:
Az államháztartás működési problémái
(2004. május)

A rövid összefoglaló jellegű elemzés célja, hogy összesítve mutassa be azokat a problémákat, amelyek a magyar államháztartást jellemzik. A tanulmány első fejezete az államháztartás főbb szerkezeti problémáit mutatja be, míg a második fejezet az eddigi reformok problémáit elemzi. Az ezt követő négy fejezet az államháztartás kiadási oldalát megtestesítő alrendszerek működési problémáit jellemzi, külön foglalkozva az egészségügy, az oktatás, az önkormányzati rendszer és a szociálpolitika területeivel. A tanulmány záró fejezete az adórendszer torzulásainak elemzését tartalmazza.

Bilek Péter:
Folyó fizetési mérleg alakulása és működőtőkeáramlás a délkelet-európai országokban
(2004. április)

A Vélemény a hét balkán ország - Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Macedónia és Szerbia-Montenegró - folyó fizetési mérleg szerkezetével és a térségbe áramló külföldi működőtőke alakulásával foglalkozik. A folyó fizetési mérleg szerkezete alapvetően eltér a visegrádi országokban tapasztaltaktól, aminek oka nagyrészt az eltérő gazdasági fejlettségből adódik. Ugyanakkor a balkán országokba irányuló külföldi tőke az elmúlt évek során dinamikus növekedésnek indult, így e térség is várhatóan elindul egy hasonló úton, amire az élenjáró átalakuló országok már egy-másfél évtizede ráléptek. A Vélemény e kérdésekkel és problémákkal foglalkozik részletesebben.

Bilek Péter:
Bulgaria's and Romania's Progress towards EU-Accession
(2003. december)

A 2003-as országjelentések eltértek a korábbiaktól, hiszen a most csatlakozó tagok számára ez volt az utolsó ilyen jelentés. A korábbi típusú országjelentés csak Bulgária és Románia esetében maradt meg, mely két ország még nem zárta le a tárgyalási folyamatot. A két ország értékelése között markáns különbségek vannak, ezeket érdemesnek tartottuk összefoglalni.

Gáspár Pál:
Kérdőjelek és bizonytalanságok a 2004-es makrogazdasági folyamatokban
(2003. november)

Az elemzés röviden áttekinti azokat a 2004-ben várható folyamatokat és tényezoket, amelyek bizonytalanságot és egyben lehetséges veszélyeket hordoznak magukban, és amelyre a gazdaságpolitikának és a gazdasági szereplőknek egyaránt tekintettel kell lenniük.

Patkó Szabolcs:
A magyar működőtőke-áramlás alakulása közép-kelet-európai összehasonlításban
(2003. október)

A tanulmány a Magyarországra irányuló közvetlen külföldi tőkebefektetések alakulását és motiváló tényezőit vizsgálja közép-európai összehasonlításban. Ezen belül arra keresi a választ, hogy a vizsgált országok körében melyek voltak azok a tényezők, amelyek az eltérő teljesítményeket magyarázzák, illetve, hogy e tényezők közül melyek kapcsolódnak közvetlenül gazdaságpolitikai lépésekhez

Tóth Máté:
Árfolyampolitikai problémák és nehézségek 2003-ban
(2003. szeptember)


A tanulmány a 2003-ban bekövetkezett kritikus árfolyampolitikai helyzeteket (januári Forint melletti spekuláció, sáveltolás) és az ennek kapcsán tett lépéseket értékeli, valamint elemzi, hogy mennyire felel meg a rövid- és középtávú makrogazdasági kihívásoknak a jelenleg alkalmazott árfolyamrendszer. Az elemzés szempontokat fogalmaz meg az euró-övezetbe, illetve ezt megelőzően az ERM-2-be történő belépés időzítését illetően.

Gáspár Pál - Halász Anita - Tóth Máté:
A magyar beteg. Makrogazdasági problémáink okai, eddigi kezelése és a lehetséges gyógymód
(2003. augusztus)

Az ICEG Európai Központ tanulmánya hármas céllal készült: árnyalt diagnózis készítése a magyar gazdaság állapotáról, az elmúlt időszakban követett gazdaságpolitika és a 2003-2004-re meghirdetett gazdaságpolitikai kiigazítás értékelése, valamint szempontok megfogalmazása a kutatóközpont által kívánatosnak tartott 2004-es kiigazításhoz és a középtávú, a GMU-tagsághoz vezető stratégiához.

A 2004-es bővítéssel nem fejeződik be az európai integrációs folyamat, és a tervezet szerint a következő bővítési körben megvalósulhat Bulgária és Románia integrációja. Azonban e két ország mellett Horvátország is mindent elkövet, hogy az EU tagja lehessen. Már benyújtotta csatlakozási kérelmét és nem elképzelhetetlen, hogy a fenti két országgal közösen lesz az EU tagja. Az elemzésben mindez részletesen kifejtésre kerül.

Tóth Máté:
Az euró bevezetése: gazdaság vagy politika?
(2003. június)

A tanulmány az Euró bevezetése és az államháztartási reform közötti kapcsolatot vizsgálja. Az Euró bevezetése szigorú fiskális kritériumok teljesítését igényli, miközben a jelenlegi magyar folyamatok éppen ellenkező irányba mutatnak. Az államháztartási reform rövidtávon a költségvetési egyensúly romlását is előidézheti, így komoly dilemmát okoz az Euró bevezetésének és az államháztartás lényeges reformelemei megvalósításának időzítése és ütemezése.

Bilek Péter:
Az EU-csatlakozás várható hatásai a magyar külkereskedelemre
(2003. június)

A tanulmány azt elemzi, hogy miképpen befolyásolja a rövidesen bekövetkező EU-s tagság hazánk külkereskedelmének alakulását, milyen elmozdulások várhatók a tagság nyomán a fontosabb relációkon belül.

Bokor László:
Inflációs célkitűzés: Járható hazai út?
(2003. április)

A tanulmány röviden értékeli az inflációs célkitűzés eddigi hazai gyakorlatát, elemzi a működésével kapcsolatosan szerzett tapasztalatokat, valamint egyes területeken javaslatokat fogalmaz meg a rendszer hitelességének és a szereplők elszámoltathatóságának növelése érdekében.

Daniel Gros - Alexandr Hobza:
Exchange Rate Variability as an OCA Criterion: Are the Candidates Ripe for the Euro?
(2003. február)

Velimir Sonje:
The Impart of Unofficial Dollarization / Euroization on the Choice of Exchange Rate Regime: Lessons for EU Accession Countries
(2003. február)

Tomás Holub:
Importing Low Inflation via Pegged Exchange Rates, Currency Boards and Monetary Unions
(2003. február)

Andrius Bogdanovicius:
Lithuania's experience linking National Currency to Euro
(2003. február)

Gunther Schnabl:
The Emergence of the Euro Zone: An Informal Euro Standard as a First Step for EMU Membership of the Central and Eastern European Countries
(2003. február)

Jürgen von Hagen:
The Role of Exchange Rate Policies in the Determination of Capital Controls in Transition Economies
(2003. február)

Andreas Freytag:
Exchange Rate Arrangements, Economic Policy and Inflation: empirical Evidence for Latin America
(2003. február)

Michael Frömmel - Franziska Schobert:
Nominal Anchors in EU Accession Countries' Recent Experiences
(2003. február)

Gáspár Pál:
A forint árfolyamáról: okok és következmények
(2002. december)

Hubert Gabrisch:
Financial Fragility and Exchange Rate Arrangements of EU Candidate Countries
(2002. december)

Elisabeth Ledrut - Lúcio Vinhas de Souza:
Alternative Paths Towards EMU: estimations for the Accession Countries
(2002. december)

Jean-Sébastien Pentecôte - Marc-Alexandre Sénégas:
ERMII anchoring on theWay to the EMU: more Notional than Real Effects?
(2002. december)

Dubravko Mihaljek:
The Balassa-Samuelson Effect in Central Europe: A Dissaggregated Analysis
(2002. december)

Peter Bofinger - Timo Wollmerhäuser:
Managed Floating: Theory, Practice and ERM II
(2002. december)

Gáspár Pál:
Csatlakozó államok: növekvő költségvetési problémák
(2002. október)

Dariusz K. Rosati:
Managing Capital Flows in Poland. Experiences, Problems and Questions
(2002. május)

Urmas Sepp - Martti Randveer:
The Sustainability of the Estonian Currency Board Arrangement
(2002. május)

Pekka Sutela:
Managing capital flows in Estonia and Latvia
(2002. május)

Vladimir Lavrac:
Exchange rate regimes of Central and Eastern European EU candidate countries on their way to EMU
(2002. május)

Trends in the Region:
Inflation and Disinflation in Eastern and Central Europe

(2002. május)

Andreas Freytag:
Accession to EMU and Exchange Rate Policies in Central Europe ? Decision Under Institutional Constraints
(2002. március)

Miroslav Beblavy:
Exchange Rate and Exchange Rate Regime in Slovakia Recent developments
(2002. január)

Peter Backé:
Inflation Developments in Central and Eastern European Accession Countries: Implications for Exchange Rate Policies and Regimes
(2002. január)

Gonzalo Caprirolo and Vladimir Lavrac:
Managing Capital Inflows in Slovenia. Experience and Options
(2002. január)

Claudia M. Buch - Ralph P. Heinrich:
Capital Flows to Transition Economies: How Risky is Financial Integration?
(2002. január)

David Begg:
Capital Inflows, Monetary Policy and the Exchange Rate Regime
(2002. január)