"Államháztartási reform: mikor, mit és hogyan?"

A Magyar Közgazdasági Társaság, az ICEG Európai Központ és az Állami Számvevőszék Fejlesztési és Módszertani Intézete- nek közös konferenciája.

Kezdőlap » Konferenciák és rendezvények » Államháztartási reform: mikor, mit és hogyan?

Időpont: 2004. április 21. 9 óra
Helyszín: a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara székházának Széchenyi terme
(Budapest, I. Krisztina krt.99)

Az állami szerepvállalás mértéke, szerkezete Magyarországon súlyos növekedési és egyensúlyi gondok forrása. Az állami újraelosztás mérséklése, az állami elosztási rendszerek átalakítása évek óta napirenden szereplő téma, a folyamatok az elmúlt években mégsem javultak, sőt sokat romlottak. Ugyanakkor az Európai Unióba történő belépés, a stabilitási és növekedési egyezmény feltételeinek teljesítése, a fenntartható és dinamikus gazdasági növekedés biztosítása, a versenyképességi lemaradásunk mérséklése a korábbiaknál is jobban igényli az államháztartás mélyreható átalakítását.

A konferencia keretében neves előadók tekintették át azokat a kérdéseket, amelyek az államháztartás átalakításával kapcsolatosan előtérbe kerülhetnek a következő 1-2 évben. A konferencia a teljesség igénye nélkül a következő kérdéseket próbálta elemezni: Miképpen hat rövid távon a radikális államháztartási reform a gazdasági növekedésre? Milyen politikai gazdaságtani szempontokat kell a reform során figyelembe venni? Milyen irányba módosuljon az adórendszer, miképpen lehet a versenyképesség-szolidaritás-méltányosság hármas elvének figyelembevételével átalakítani az adórendszert? Túlzott-e a közigazgatásban alkalmazottak köre, és ha igen, akkor milyen eszközökkel lehet ezt mérsékelni? Milyen szervezeti, finanszírozási, tulajdonosi változásra van szükség az oktatás és az egészségügy területén?

A konferencia ezekre a kérdésekre kereste a választ a következő neves előadók részvételével:

•  Bokros Lajos igazgató , Világbank
•  Jaksity György ügyvezető igazgató, Concorde Értékpapír Rt.
•  Kopits György, az MNB Monetáris Tanácsának tagja
•  Lőrincze Péter elnök, EU csatlakozásért felelős munkabizottság , VOSZ
•  Mellár Tamás egyetemi tanár, BKÁE
•  Várfalvi István helyettes államtitkár , Pénzügyminisztérium
•  Bihary Zsigmond főigazgató, Állami Számvevőszék

A konferencia részletes programját a megfelelő szóra kattintva azonnal elérheti.